OgrzewanieKomory chłodnicze i mroźneCzyszczenie i serwis wentylacjiGroty śnieżne

Ogrzewanie - kolektory słoneczne

Drukuj

Kolektor słoneczny to urządzenie służące do odbioru ciepła z promieniowania słonecznego i przeniesienia go w ciecz roboczą, a ta z kolei ogrzewa wodę w zbiorniku.

Energia słoneczna jest bezpłatna i efektywna. Natężenie promieniowania słonecznego w naszym kraju jest różne w zależności od regionu i waha się w granicach od 900 do 1200 kWh/m2. Możemy je wykorzystać. Stosując system solarny z wysoko sprawnymi kolektorami i odpowiednimi elementami systemu, możemy pokryć od 50% do 60% rocznego zapotrzebowania na podgrzewanie wody w domu jedno- lub wielorodzinnym. W okresie od maja do sierpnia energia słoneczna wystarcza na prawie całkowite pokrycie tych potrzeb, a w miesiącach przejściowych można ją optymalnie wykorzystać do wstępnego podgrzewania ciepłej wody. Zmniejsza to zużycie gazu czy oleju.
 

Kolektor składa się z kilku warstw:
- przezroczysta pokrywa - wykonana ze szkła solarnego o niskiej  zawartości tlenków żelaza, zapewniająca długie utrzymanie wysokiej sprawności;
- absorber - główny element kolektora, wykonany z aluminium lub miedzi, pokryty substancjami bardzo dobrze absorbującymi ciepło;
- izolacja i obudowa - jako izolator stosuje się wełnę mineralną lub poliuretan; całość mieści się w szczelnej obudowie.

Kolektory słoneczne najczęściej wykorzystywane są do podgrzewania ciepłej wody. Istnieje również możliwość wykorzystania kolektorów słonecznych do ogrzewania mieszkań i budynków, a także do podgrzewania basenów.

Pompy ciepła

Systemy solarne